Jak začít s ultra trailem? – s rozumem

Jak začít s ultra trailem - s rozumem

Ultra trail běhy jsou fascinující výzvou, která přitahuje běžce z celého světa. Tyto závody, které překračují běžné vzdálenosti maratonů, se často konají v náročných terénech, ať už jde o horské stezky, lesy nebo skály. Rozhodnutí vydat se na ultra trail je velkým krokem, ale je důležité přistupovat k tomuto sportu s rozumem. Pokud uvažujete o tom, že se pustíte do svého prvního ultra trail závodu, máme pro vás několik užitečných tipů, jak začít správně.

Obsah článku


1. Základní příprava: začněte pomalu

Pokud ještě nemáte zkušenosti s běháním na dlouhé vzdálenosti, je klíčové začít s běžeckým tréninkem pro kratší vzdálenosti a postupně zvyšovat intenzitu. Před tím, než se vrhnete na ultra trail, musíte mít za sebou solidní běžecký základ. Důležité je budování výdrže, což vyžaduje nejen trénink, ale i správné dávkování kilometrů. Doporučujeme začít s maratonskými vzdálenostmi a postupně se propracovávat k ultra distancím, abyste si zvykli na delší běhy.


2. Trénink pro terén

Ultra trail závody se obvykle konají v náročném terénu, a proto je klíčové připravit své tělo na různé povrchy. Nezůstávejte pouze na asfaltu – vyrazte na stezky, lesní cesty, kopečky a horší terény. Trénujte na kopcích, protože většina ultra trail závodů zahrnuje převýšení, a to i ve formě strmých výběhů a seběhů. Dobrý tréninkový plán pro ultra trail by měl zahrnovat i silové cvičení pro posílení nohou a jádra.


3. Postupně zvyšujte vzdálenost

Ultra trail závody začínají tam, kde končí maratony, a postupně se dostáváte na vzdálenosti 50, 100 a více kilometrů. Je důležité se k těmto vzdálenostem přibližovat postupně. Využívejte kratší závody a delší tréninky, abyste si zvykli na to, jak vaše tělo reaguje na větší zátěž a vytrvalostní běh. Postupně zvyšujte tréninkové vzdálenosti, ale nezapomeňte na regeneraci a dostatek odpočinku. Jak trénovat se můžeš inspirovat zde.


4. Správná výživa a hydratace

Při ultra trail závodech není nic důležitějšího než správná výživa a hydratace. Během těchto dlouhých běhů ztrácíte spoustu energie a tekutin, což může ovlivnit vaši výkonnost a zdraví. Naučte se, co vaše tělo potřebuje během tréninků a závodů. Zkuste různé energetické gely, tyčinky, elektrolyty a nápoje, abyste zjistili, co vám sedí. Nezapomínejte na dostatek vody, protože dehydratace je jedním z největších nepřátel ultra trail běžce.


5. Správné vybavení

V ultra trail závodech strávíte na nohou mnoho hodin, takže je nezbytné mít správné vybavení. To zahrnuje nejen pohodlné a stabilní běžecké boty pro náročný terén, ale i oblečení, které vás udrží v suchu a pohodlí. Požadavky na oblečení se mohou lišit podle počasí a terénu, takže nezapomeňte mít v záloze pláštěnku, čelovku (pro noční běhy), a dostatečně velký batoh na vodu, jídlo a další nezbytnosti. Výběr správného vybavení je klíčový pro pohodlí a výkon.


6. Mentální příprava

Ultra trail není jen o fyzické přípravě, ale i o mentálním odhodlání. Při závodech na dlouhé vzdálenosti se určitě dostanete do chvílí, kdy vaše tělo bude unavené a budete mít chuť vzdát se. Důležitá je vytrvalost a schopnost překonat těžké chvíle. Naučte se pracovat s bolestí, únavou a zklamáním. Mnozí ultra trail běžci říkají, že největší výzvou není pouze tělo, ale především mysl.


7. Závodní zkušenosti: začněte s menšími závody

Než se vrhnete na svůj první ultra trail závod, zkuste se zúčastnit některých kratších závodů, abyste si osvojili techniku a zjistili, jak vaše tělo reaguje na dlouhé tratě. Začněte s menšími ultramaratony (např. 50 km), než přistoupíte k těm opravdu náročným 100 km závodům.

Autor obrázku: Unsplash

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *